Burdasın
Ev > Son Nebi'nin Hikayesi > 2. MEKKE : Şehirlerin Anası

2. MEKKE : Şehirlerin Anası

Dünyada yüce Allah’a ibadet için yapılan ilk bina Kâbe’ydi. Kâbe’yi yapanlar ise Hazreti İbrahim ve oğlu İsmail Peygamber. Onların vaktini tarihler, MÖ 2500 olarak düşüyor sarı sayfalara.
Urfalı baba ve doğum yeri Filistin ama ikametgahı Mekke ıssızlığı olan oğul, inşaat çalışması sırasında kutlu Siyah Taşı yapının uygun bir köşesine koyarak yapıyı tamamladılar. Hemen yandaki Ebu Kubeys dağından bulup getirerek.

Bugün de özgün adı Hacer-ül Esved olan Siyah Taş aynı yerde, baba-oğul peygamberlerin koyduğu yerde durmakta. Lakin sırrı konusunda künhüne erilmiş değil. Kimi Cennetten inme diyor, kimi gökten düşme bir meteor parçası…

Kutlu yapı tamamlandıktan sonra ustaların yanına bir meleğin geldiği söylenmekte.
Bu meleğin adı Cebrail.

Bu ziyarette Cebrail’in, Kâbe ziyaretinin nasıl yapılacağını baba oğla uygulamalı olarak gösterdiği bilinenler arasında.

Verilen bilginin ardından İbrahim peygamber yüksekçe bir yere çıkarak bütün insanları Yüce Allah’ın evine yani Kâbe’ye davet ediyor. Ve o davet hâlâ geçerli. Ve çağrıya karşılık verenlerin sayısı gün be gün artmakta…

İlk yapıldığı zamanı yani Hz. Adem’in devrini atlayarak devam ediyor ve ikinci inşasından beri Kutlu Kâbe, insanlar tarafından yılın belli günlerinde özel olarak ziyaret edilmekte ve bu ziyarete Hac denmekte.

İbrahim ve İsmail peygamberler, Kâbe’yi yaptıklarında çevre o kadar ıssızdı ki… Kendilerinden başka ne bir insan vardı ne de çevrede herhangi bir yapı… Hatta bu Kutlu Yapıyı halka halka kucaklayan Mekke şehri bile daha sonra kuruldu.

Bu şehri kuran kişi ise Yüce Peygamberimizin büyük dedelerinden biriydi. Kurulduğu andan itibaren Mekke kentinin yöneticileri Peygamberimizin kabilesine bağlı insanlar oldular. Bunlar, aynı zamanda Kutlu Kâbe’nin de koruyucusuydular ya da hizmetkarları. Deruhte ettikleri bu vazife sebebiylediğer kabilelerden saygı görüyorlardı yani ayrıcalıkları vardı Arap halklar arasında. Misal, Mekke beyleri, yılın her mevsiminde yolculuk etme özgürlüğüne sahiptiler; diğer insanlar değil. Diğerleri için sadece “Haram aylar” güvenliydi.

Yıllar bu minval üzere aktı gitti Ceziretül Arap’ta…

Mekke’de yaşayan kabilelerin inancının temelini teşkil eden Hazreti İbrahim’in dini zamanla unutuldu. Buna bağlı olarak Haccın şekli de yavaş yavaş değişti. Eski inancın yerini putlar ve bu taş tanrıların ziyaret edilmesi aldı.

İnsanlar, zaman içinde; “İçindeyken kötülük yapılan giysilerle Kâbe ziyaret edilemez.” diyerek kutsal evi çıplak olarak ziyaret etmeye başladılar.

Kâbe, Allah’a ibadet için yapılmıştı ancak zamanla putlarla doldurulmuş ve böylece kutlu Mekke kenti, ne yazık ki, Yüce peygamberimizin doğumu yaklaşırken putların merkezi durumuna gelmişti.

Bir Cevap Yazın

Top